نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

آستانه تحمل لاکتات چیست؟

طراحی سایتدر ورزش‌ها و فعالیت‌های با شدت و مدت زمان زیاد (مانند مسابقات دوچرخه‌سواری تور فرانسه)، چیزی که ذهن مربیان، ورزشکاران، طرفداران و مطبوعات را به خود مشغول می‌کند، آستانه تحمل لاکتات است. آستانه تحمل لاکتات یک عامل ذاتی در ورزش‌های استقامتی و مسلما مهم‌ترین عامل در عملکرد ورزشی است. اما واقعا چقدر در مورد آن اطلاعات داریم؟

  • لاکتات، خستگی و حذف لاکتات

برای درک اصطلاح آستانه تحمل لاکتات، باید اول خود لاکتات را بشناسیم. لاکتات مولکولی است که در طی فعالیت‌های ورزشی در بدن تولید و مصرف می‌شود. لاکتات در سلول‌های ماهیچه‌ای در هنگام مصرف گلیکوژن (از طریق فرایندی به نام گلیکولیز) برای تولید ATP– مولکولی با انرژی بالا که جهت انقباض عضلات مورد نیاز است –به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود.

متاسفانه، لاکتات در بسیاری از مقالات و توسط بسیاری از متخصصان درست تفسیر نشده است. هر چند که درست است که غلظت لاکتات خون در تمرینات با شدت و مدت زمان بالا افزایش می‌یابد. همچنین تمرین با شدت و مدت زمان بالا به ناچار باعث خستگی می‌شود، اما این باور که خستگی ناشی از افزایش سطح لاکتات خون است، صحیح نیست.

ادامه مطلب: آستانه تحمل لاکتات چیست؟

تست استعدادیابی ورزشی و تعیین نوع تمرینات و فعالیت‌های ورزشی تنها از طریق چند قطره بزاق!!

طراحی سایت

بیش از 20 هزار ژنی که ماده وراثتی انسان (DNA) را تشکیل می‌دهند، سرنخ‌های بی‌شماری برای درک فرایندهای بنیادی زندگی انسان را در خود نهان کرده است. زمانی که پروژه ژنوم انسان کامل شد دانسته‌های ما در مورد چگونگی شکل‌گیری بشر با سرعت بی‌سابقه‌ای توسعه یافت. در همین راستا، یک زمینه اطلاعاتی جدید در مورد ژن‌های اثرگذار بر تناسب اندام، ورزش و تغذیه ورزشی افراد به روش خیلی ساده و با استفاده از چند قطره بزاق فراهم شد.

تقریبا همه سلول‌های بدن ما دارای یک کپی کامل از ماده وراثتی ما هستند ( بجز از سلول‌های قرمز خون، اسپرم و تخمک). سلول‌های مختلف با الگوهای مختلفی از این کدهای ژنتیک استفاده می کنند اما مبنای اطلاعات موجود در آنها یکسان است. بنابراین، ما بوسیله بررسی DNA موجود در سلول‌های بزاق می‌توانیم اطلاعات ژن‌های اثرگذار بر عملکرد و تغذیه ورزشی را به شما ارائه کنیم.

این بررسی‌ها در ژن‌ورز زمانی آغاز می‌شود که شما با ژن‌ورز تماس حاصل کنید و کیت دریافتی را همراه با نمونه بزاق جمع‌آوری شده برای ما ارسال کنید. در آزمایشگاه DNA شما از بزاق استخراج و بوسیله فرایندی به نام PCR (واکنش زنجیره‌ای پلیمراز)، قطعاتی از ژن‌های اثرگذار بر ورزش و تغذیه ورزشی تکثیر می‌شوند و مورد آنالیز و بررسی قرار می‌گیرند. در نهایت نتیجه آزمایش ژنتیک ورزشی را همراه با توضیح و تفسیر کامل در قالب یک گزارش در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ادامه مطلب: تست استعدادیابی ورزشی و تعیین نوع تمرینات و فعالیت‌های ورزشی تنها از طریق چند قطره بزاق!!

نسبت طول انگشتان راهی برای برآورد قدرت!!!

طراحی سایت

نگاهی به دستانتان بیندازید. ظاهرا این طور به نظر می رسد که انگشت اشاره (یا انگشت دوم) با انگشت حلقه (انگشت چهارم) برابر است. با این حال اگر خط کشی بردارید و هر دو انگشت را اندازه گیری کنید ممکن است متوجه شوید که انگشت اشاره شما اندکی کوچکتر است. اگر جنسیت شما مرد است احتمالا این تفاوت بیشتر است. اما چرا؟

عامل این تفاوت تستوسترون، هورمون جنسی مردانه است. انگشت اشاره کوچکتر نسبت به انگشت حلقه با قرار گیری بیشتر در معرض تستوسترون در دوره جنینی در ارتباط است (و برعکس).

دانشمندان این نسبت را (طول انگشت اشاره (2D) به انگشت حلقه (4D) ) را نسبت 2D به 4D می نامند. به علت تفاوت های هورمونی محیط جنین، مردان تمایل به داشتن نسبت انگشت 2D به 4D کمتری نسبت به زنان دارند.

هم برای مردان و هم زنان، نسبت انگشت 2D به 4D کمتر نشانگر قرار گیری بیشتر در معرض تستوسترون در دوره جنینی است. مطالعات گذشته نشان داده اند که نسبت پایین تر انگشت 2D به 4D با عوامل مختلفی از جمله اوتیسم، پرخاشگری، بیماری قلبی، تمایلات جنسی و قدرت عضلانی و... در ارتباط است.

ادامه مطلب: نسبت طول انگشتان راهی برای برآورد قدرت!!!

ریکاوری (قسمت دوم)

طراحی سایتدر مطلب قبل در مورد ریکاوری و نقش ژنتیک در سرعت ریکاوری پس از انجام فعالیت ورزشی صحبت کردیم. در این مطلب راه کارهایی را برای افرادی که به لحاظ ژنتیکی از سرعت ریکاوری پایینی برخوردارند ارائه خواهیم کرد.


  • امگا-3

به‌عنوان اسید چرب ضروری شناخته می‌شود. ما نیاز داریم که امگا-3 را از مواد غذایی تأمین کنیم زیرا این ماده برای عملکرد بدن ضروری است و نمی‌تواند توسط بدن تولید شود. امگا-3 در دسته چربی‌های غیراشباع قرار می‌گیرد. مصرف صحیح امگا-3 از طریق رژیم غذایی می‌تواند برای بدن دارای فواید سلامتی باشد.

این ماده به کاهش آرتریت روماتوئید کمک می‌کند.

چربی‌ها را در خون پایین می‌آورد.

دارای فواید ضدالتهابی نیز است. مشاهده‌ شده است که این ماده التهاب را کاهش و به بهبود ریکاوری به دنبال تمرینات مقاومتی کمک می‌کند.

غذاهایی حاوی امگا-3 شامل: ماهی‌ها همچون قزل‌آلا، شاه‌ماهی، کاد، تن؛ آجیل‌ها و دانه‌هایی مانند گردو، دانه‌های کتان، دانه‌های کنف، دانه‌های چیا.

ادامه مطلب: ریکاوری (قسمت دوم)

ریکاوری (قسمت اول)

طراحی سایتدر یک برنامه تمرینی ریکاوری بخش مهمی به شمار می‌رود. سرعت ریکاوری نشان می‌دهد که فرد در طول یک هفته، چند جلسه قادر به انجام تمرین با شدت بالا است. برخی از ما به‌طور ذاتی سرعت ریکاوری پایینی داریم اما برخی ملاحظات وجود دارند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توانیم ریکاوری بهتری داشته باشیم.


بسیاری از ما برخی از انواع درد عضلانی را تجربه کرده‌ایم. دلیل بیوشیمیایی اصلی درد عضلانی هنوز مشخص نیست؛ اما این‌طور نیست که ما چیزی در مورد آن ندانیم. برای مثال می‌دانیم درد عضلانی معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که بدن در معرض استرسی قرار گیرد که پیش از آن قرار نداشته است؛ مانند امتحان یک ورزش یا تمرین جدید. به نظر درد با میکروترومایی در ارتباط است که منجر به سازگاری عضله به تمرین می‌شود.


ریکاوری تنها به چند کشش و تغذیه مناسب خلاصه نمی‌شود، مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که باید آن‌ها را در نظر داشت تا اطمینان حاصل شود که شما در هر جلسه تمرینی در بهترین حالت خود قرار دارید. یکی از عواملی که باید آن را در نظر داشت ژنتیک است. بعد از دریافت آزمایش ژنتیک ورزشی "ژن‌ورز" گزارشی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاعات بسیار مفیدی در مورد وضعیت ریکاوری بدنتان بعد از یک فعالیت ورزشی شدید نشان خواهد داد. بخش ریکاوری گزارش ما در جستجوی این است که با چه سرعتی در بین جلسات تمرینی بدن شما ریکاوری می‌شود و براساس آن به شما توصیه هایی می کند تا بین جلسات تمرینی ریکاوری بهتری داشته و برای جلسه بعد تمرینی در آمادگی کامل باشید.

ادامه مطلب: ریکاوری (قسمت اول)

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02166919151 داخلی 5012

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17