نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

نسبت طول انگشتان راهی برای برآورد قدرت!!!

طراحی سایت

نگاهی به دستانتان بیندازید. ظاهرا این طور به نظر می رسد که انگشت اشاره (یا انگشت دوم) با انگشت حلقه (انگشت چهارم) برابر است. با این حال اگر خط کشی بردارید و هر دو انگشت را اندازه گیری کنید ممکن است متوجه شوید که انگشت اشاره شما اندکی کوچکتر است. اگر جنسیت شما مرد است احتمالا این تفاوت بیشتر است. اما چرا؟

عامل این تفاوت تستوسترون، هورمون جنسی مردانه است. انگشت اشاره کوچکتر نسبت به انگشت حلقه با قرار گیری بیشتر در معرض تستوسترون در دوره جنینی در ارتباط است (و برعکس).

دانشمندان این نسبت را (طول انگشت اشاره (2D) به انگشت حلقه (4D) ) را نسبت 2D به 4D می نامند. به علت تفاوت های هورمونی محیط جنین، مردان تمایل به داشتن نسبت انگشت 2D به 4D کمتری نسبت به زنان دارند.

هم برای مردان و هم زنان، نسبت انگشت 2D به 4D کمتر نشانگر قرار گیری بیشتر در معرض تستوسترون در دوره جنینی است. مطالعات گذشته نشان داده اند که نسبت پایین تر انگشت 2D به 4D با عوامل مختلفی از جمله اوتیسم، پرخاشگری، بیماری قلبی، تمایلات جنسی و قدرت عضلانی و... در ارتباط است.

ادامه مطلب: نسبت طول انگشتان راهی برای برآورد قدرت!!!

ریکاوری (قسمت دوم)

طراحی سایتدر مطلب قبل در مورد ریکاوری و نقش ژنتیک در سرعت ریکاوری پس از انجام فعالیت ورزشی صحبت کردیم. در این مطلب راه کارهایی را برای افرادی که به لحاظ ژنتیکی از سرعت ریکاوری پایینی برخوردارند ارائه خواهیم کرد.


  • امگا-3

به‌عنوان اسید چرب ضروری شناخته می‌شود. ما نیاز داریم که امگا-3 را از مواد غذایی تأمین کنیم زیرا این ماده برای عملکرد بدن ضروری است و نمی‌تواند توسط بدن تولید شود. امگا-3 در دسته چربی‌های غیراشباع قرار می‌گیرد. مصرف صحیح امگا-3 از طریق رژیم غذایی می‌تواند برای بدن دارای فواید سلامتی باشد.

این ماده به کاهش آرتریت روماتوئید کمک می‌کند.

چربی‌ها را در خون پایین می‌آورد.

دارای فواید ضدالتهابی نیز است. مشاهده‌ شده است که این ماده التهاب را کاهش و به بهبود ریکاوری به دنبال تمرینات مقاومتی کمک می‌کند.

غذاهایی حاوی امگا-3 شامل: ماهی‌ها همچون قزل‌آلا، شاه‌ماهی، کاد، تن؛ آجیل‌ها و دانه‌هایی مانند گردو، دانه‌های کتان، دانه‌های کنف، دانه‌های چیا.

ادامه مطلب: ریکاوری (قسمت دوم)

ریکاوری (قسمت اول)

طراحی سایتدر یک برنامه تمرینی ریکاوری بخش مهمی به شمار می‌رود. سرعت ریکاوری نشان می‌دهد که فرد در طول یک هفته، چند جلسه قادر به انجام تمرین با شدت بالا است. برخی از ما به‌طور ذاتی سرعت ریکاوری پایینی داریم اما برخی ملاحظات وجود دارند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توانیم ریکاوری بهتری داشته باشیم.


بسیاری از ما برخی از انواع درد عضلانی را تجربه کرده‌ایم. دلیل بیوشیمیایی اصلی درد عضلانی هنوز مشخص نیست؛ اما این‌طور نیست که ما چیزی در مورد آن ندانیم. برای مثال می‌دانیم درد عضلانی معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که بدن در معرض استرسی قرار گیرد که پیش از آن قرار نداشته است؛ مانند امتحان یک ورزش یا تمرین جدید. به نظر درد با میکروترومایی در ارتباط است که منجر به سازگاری عضله به تمرین می‌شود.


ریکاوری تنها به چند کشش و تغذیه مناسب خلاصه نمی‌شود، مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که باید آن‌ها را در نظر داشت تا اطمینان حاصل شود که شما در هر جلسه تمرینی در بهترین حالت خود قرار دارید. یکی از عواملی که باید آن را در نظر داشت ژنتیک است. بعد از دریافت آزمایش ژنتیک ورزشی "ژن‌ورز" گزارشی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاعات بسیار مفیدی در مورد وضعیت ریکاوری بدنتان بعد از یک فعالیت ورزشی شدید نشان خواهد داد. بخش ریکاوری گزارش ما در جستجوی این است که با چه سرعتی در بین جلسات تمرینی بدن شما ریکاوری می‌شود و براساس آن به شما توصیه هایی می کند تا بین جلسات تمرینی ریکاوری بهتری داشته و برای جلسه بعد تمرینی در آمادگی کامل باشید.

ادامه مطلب: ریکاوری (قسمت اول)

حداکثر اکسیژن مصرفی چیست؟

طراحی سایت"ژن‌ورز" با انجام آزمایش ژنتیکی، به شما اطلاعات مفید و کاربردی در مورد یکی از عوامل بسیار مهم و اثر گذار بر سلامت و آمادگی، یعنی VO2max، خواهد داد.

حداکثر اکسیژن مصرفی یا VO2max چیست؟ در واقع VO2max شاخصی برای تعیین آستانه و حداکثر توانایی بدن شما در انتقال و استفاده از اکسیژن هنگام انجام فعالیت بدنی است.

تا مدت‌های طولانی VO2max یکی از اصلی‌ترین شاخص‌ها برای نشان دادن میزان آمادگی برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها بود. با این حال، اکنون با پیشرفت علم درک ما از شاخص‌های دیگری که می‌توانند ایفای نقش کنند افزایش پیدا کرده است. بله، VO2max یکی از مهمترین شاخص‌هاست اما همه چیز نیست!

هر قدر که درک ما از ژنتیک بیشتر شود اهمیت این موضوع نیز برجسته‌تر خواهد شد. یکی از موضوعات اصلی که در آزمایش ژنتیک ورزشی "ژن‌ورز" به آن پرداخته خواهد شد این است که تا چه اندازه و با چه سرعتی یک فرد می‌تواند VO2max خود را، که یکی از اجزا اصلی آمادگی هوازی است، بهبود بخشد. شخصی با تمرین پذیری کم ممکن است در بهبود این شاخص پیشرفت کمتری داشته باشد یا دست‌یابی به پیشرفت نیازمند زمان طولانی‌تری باشد؛ برای مثال، تمرینی که ماهیت آن بر پایه VO2max است بر روی این افراد تاثیر کمتری به نسبت به افرادی که از پتانسیل بالاتری برخوردارند خواهد داشت.

ادامه مطلب: حداکثر اکسیژن مصرفی چیست؟

مطالعات وجود حافظه عضلانی در سطح DNA را تایید می‌کنند.

طراحی سایتمطالعه صورت گرفته در دانشگاه Keele انگلستان برای اولین بار نشان داد که فرایند رشد عضله در مراحل اولیه در سطح DNA به صورت حافظه عضلانی ذخیره می‌شود.

رشد اولیه عضلات اسکلتی به وسیله ژن‌ها در عضله ذخیره می‌شود و کمک می کند تا در مراحل بعدی تمرین عضله رشد بیشتری بکند.

ورزشکارانی که با استفاده از داروهای غیر مجاز به افزایش عملکرد خود مبادرت می‌ورزند اثرات داروی می‌تواند یک تغییرات طولانی مدت در آنها ایجاد کند و محرومیت‌های کوتاه مدت این ورزشکاران برای از بین رفتن اثرات داروها کافی نیست.

مطالعات انجام شده در دانشگاه‌های کیلی، لیورپول، نورتمبرا و منچستر بر روی بیش از 850 هزار ناحیه از DNA انسان نشان دادند، زمانی که عضلات بعد از ورزش رشد می‌کنند باعث ایجاد یکسری تغییرات شیمیایی (به نام تغییرات اپی‌ژنتیکی) بر روی ژن‌ها می‌شود. زمانی که عضلات به حالت عادی برمیگردند در تمرینات بعدی این تغییرات شیمیایی به رشد مجدد عضلات کمک می‌کنند.

این تغییرات شیمیایی بدون ایجاد تغییر در اطلاعات ژنتیکی، منجر به فعال یا غیر فعال شدن ژن‌ها می‌شوند.

ادامه مطلب: مطالعات وجود حافظه عضلانی در سطح DNA را تایید می‌کنند.

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02166919151 داخلی 5012

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17