نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

آیا کافئین می‌تواند عملکرد ورزشی من را افزایش دهد؟!

طراحی سایتبسیاری از ما از خوردن چای یا قهوه لذت می‌بریم، اما آیا می‌دانستید که کافئین، ماده‌ای که همچنین در شکلات، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه‌ها وجود دارد، در لیست مواد کنترل شده سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA) بوده است؟

تا سال 2004، ورزشکاران در مصرف کافئین محدودیت داشتند و نباید غلظت کافئین در ادرار آنها بیشتر از 12 میلی‌گرم در میلی‌لیتر می‌شد. دلایل این محدودیت واضح بود: بخش زیادی از تحقیقات علمی نشان می‌دهند که کافئین که بعنوان یک ماده انرژی‌زا شناخته شده است، می‌تواند عملکرد ورزشکاران را افزایش دهد. در حقیقت، به دلیل مزیت‌های عملکردی آن، اکنون دوباره کافئین در لیست انتظار مواد ممنوعه سازمان جهانی مبارزه با دپینگ قرار گرفته است و تحقیقات بیشتری در این زمینه بر روی آن در حال انجام است.

خب، این مزیت‌های عملکردی کافئین چه چیزهای هستند؟

بهبود عملکرد استقامتی

تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 74 درصد ورزشکاران نخبه قبل یا در طول یک رویداد ورزشی کافئین مصرف می‌کنند، و بیشتر آنها به نظر می‌رسد ورزشکاران استقامتی باشند. دلایل خوبی برای این کار وجود دارد. مطالعات بر روی دوچرخه‌سواران، قایقرانان و دوندگان نشان می‌دهد که کافئین به طور معنی‌داری می‌تواند زمان خستگی را به تعویق بیندازد، متوسط تولید نیرو را افزایش دهد و زمان رسیدن به خط پایان را کاهش دهد. برای مثال، یک مطالعه بر روی دوندگان نخبه نشان داد که مصرف دوز پایینی از کافئین (3 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) یک ساعت قبل از تمرین، 24 ثانیه زمان رسیدن به خط پایان را در دو 8 کیلومتر کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب: آیا کافئین می‌تواند عملکرد ورزشی من را افزایش دهد؟!

آیا ژنی برای چاقی وجود دارد؟!

طراحی سایتاین غیر منطقی نیست که مردم به دنبال دلایل محیطی چاق شدن هستند و یا اینکه چرا در کاهش چربی دچار مشکل هستند. بعضی از این دلایل عبارتنداز: "من فقط نقطه ضعفم خوردن شکلات است" یا اینکه "من چاق نیستم فقط یکم تپلم". وقتی که صحبت از برنامه ورزشی و تغذیه می‌شود، سوالی که از افراد می‌شود اینست که آیا ژن یا ژن‌های وجود دارند که باعث چاقی شوند. معمولا درصدی از افراد وجود دارند که می‌گویند البته که وجود دارد. اما آیا این ژن یا ژن‌ها وجود دارند؟!

ما می‌دانیم که ژن‌ها تعیین می‌کند که چگونه بدن ما به مواد غذایی پاسخ می‌دهد. بعضی از ژن‌ها ما را نسبت به مواد مغذی خاصی حساسیت می‌دهند و یکسری از ژن‌ها نیز باعث می‌شوند که بدن ما نیاز بیشتری به بعضی از مواد غذایی و ویتامین‌ها داشته باشد. بعضی از ژن‌ها، مانند ژن LCT، میزان تولید لاکتاز (آنزیم تجزیه کننده لاکتوز (قند موجود در شیر)) در بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بنابراین تعیین می‌کند که چگونگی مصرف لبنیات خود را مدیریت کنیم. گروهی از ژن‌های HLA که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند، می‌توانند بر خطر بیماری سلیاک تاثیرگذار باشند، که به نوبه خود عامل تعیین کننده‌ای برای رژیم غذایی بدون چربی است.

با توجه به جذب چربی‌های حاصل از مصرف مواد غذایی، یکی از ژن‌های که در این زمینه به خوبی شناخته شده است، ژن FTO می‌باشد. مطالعات نشان داده‌اند که ژن FTO چگونه می‌تواند بر روی حساسیت ما به چربی‌ها در رژیم غذایی، مخصوصا چربی‌های اشباع شده اثر بگذارد. دو تحقیق انجام شده توسط امیلی سونیستد این مسئله را به خوبی نشان می‌دهند. اولین تحقیق که از سال 2009 شروع شد، اثر ژن FTO بر روی 4839 زن و مرد متولد شده بین سال‌های 1923 تا 1950 در مالمو سوئد مورد بررسی قرار گرفت. محققان سوالاتی درباره رژیم غذایی و فعالیت بدنی در زمان اوقات فراغت از افراد شرکت کننده در تحقیق پرسیدند. در نهایت قد و وزن افراد اندازه‌گیری و BMI آنها محاسبه شد. آنچه که محققان دریافتند جالب توجه بود؛ به نظر می‌رسید که ژن FTO از طریق ترکیبات مغذی رژیم غذایی بر روی BMI تاثیر می‌گذارد. در رژیم‌های غذایی با چربی بالا افرادی که ژنوتیپ AA از ژن FTO داشتند نسبت به افراد دارای ژنوتیپ TT چاق‌تر بودند. اما در رژیم‌های غذایی با چربی پایین، این اختلاف چاقی بین دو ژنوتیپ کمتر بود. در رژیم‌های غذایی با درصد چربی بالا، افراد دارای ژنوتیپ AAدارای میانگین BMI=36.3بودند در حالی که افراد دارای ژنوتیپ TT دارای میانگین BMI=25.3 بودند. این امر از لحاظ آماری معنی‌دار بود و برای افرادی که 1.8متر قد داشتند تفاوت وزن بین دو ژنوتیپ حدود 3.25 کیلوگرم بود.

ادامه مطلب: آیا ژنی برای چاقی وجود دارد؟!

طراحی برنامه تمرینی بر مبنای پتانسیل ژنتیکی: پاسخ به تمرینات قدرتی

طراحی سایتآگاهی از پروفایل قدرت/استقامت می‌تواند درک عمیقی را از طریق تطابق تمرینات با پتانسیل ژنتیکی جهت کسب حداکثر نتیجه مورد انتظار، به شما نشان دهد. در این پست بر توان عضلانی بیشتر متمرکز می‌شویم و در پست‌های بعدی در ارتباط با تطابق تمرینات استقامت و ترکیبی از قدرت/استقامت با پتانسیل ژنتیکی توضیح خواهیم داد.

با آگاهی از پروفایل قدرت/استقامت خود با توجه به پتانسیل ژنتیکی، می‌توانید تمرینات را بر مبنای پروفایل خود بهینه کرده و از این طریق بتوانید در کوتاه‌ترین زمان با کاهش چربی و افزایش توده عضلانی به نتایج دلخواه خود برسید.

پاسخ به تمرین به این منظور است: اگر بیشتر بر روی تمرینات استقامت عضلانی تمرکز کنید، تن عضلانی شما افزایش و بهبود می‌یابد به طوری که دارای توده عضلانی کم با استقامت بالا خواهید بود و توانایی مقاومت در برابر خستگی در طول یک دوره طولانی‌تر خواهید داشت. از طرف دیگر اگر بر روی تمرینات قدرتی تمرکز کنید، نتایج آن رشد عضلات، افزایش سرعت عضلانی و همچنین افزایش توان و قدرت انفجاری عضلات خواهد بود.

ادامه مطلب: طراحی برنامه تمرینی بر مبنای پتانسیل ژنتیکی: پاسخ به تمرینات قدرتی

چرا به یک برنامه فردی‌سازی شده برای تمرینات ورزشی خود نیاز داریم؟

طراحی سایتبرنامه‌های تمرینی که به صورت گروهی برای افراد طراحی می‌شوند با توجه به پروفایل‌های ژنتیکی منحصر به فرد ما، کارآمد نیستند. برنامه‌های تمرینی فردی‌سازی شده با توجه به پتانسیل ژنتیکی، در جهت صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های بالا برای رسیدن به بالاترین سطح عملکرد و تناسب اندام مورد نظر طراحی می‌شوند.

ژنتیک چگونه بر روی سلامت و تناسب اندام شما تاثیر می‌گذارد؟

گسترش روز افزون تست‌های ژنتیکی در مورد سلامت، تناسب اندام و تغذیه اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد خودمان به ما ارائه می‌دهند. اکنون می‌توانیم حدس بزنیم که نقاط ضعف و قوت افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، عضله‌سازی کنند یا به طور کلی سالم‌تر زندگی کنند چیست.

مردم می‌خواهند سریع به نتایج مورد نظر خود در سلامت و تناسب اندام دست پیدا کنند. اما بیشتر مواقع این نتایج نیاز به تلاش و تمرینات خیلی زیادی دارد. با این وجود، فردی‌سازی تمرینات با توجه به پتانسیل ژنتیکی جهت رسیدن به تناسب اندام مورد نظر، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از ابتدا بدانید که چه نوع تمریناتی برای شما بهتر هستند و در زمان کمتری به نتایج دلخواه خود می‌رسید.

برای توضیحات بیشتر لازم است بدانیم که تست ژنتیک ورزشی ژن ورز چه راهکارهای را برای شما ارائه می‌دهد.

در گزارش‌های ژنتیک ورزشی ژن ورز چه مواردی تفسیر و توضیح داده می‌شوند؟

ادامه مطلب: چرا به یک برنامه فردی‌سازی شده برای تمرینات ورزشی خود نیاز داریم؟

آیا شما دارای حساسیت به نمک هستید؟!

طراحی سایتهمه ما برای زنده ماندن به نمک نیاز داریم. نمک سفید همانطور که از نام شیمیایی آن مشخص است، سدیم کلراید، حاوی ماده معدنی حیاتی یعنی سدیم می‌باشد. سدیم برای حفظ تعادل مایعات داخل و خارج از سلول‌ها، ارسال سیگنال‌های عصبی و انقباض عضلات لازم است.

در طول دوره‌های تاریخی گذشته، تنها نمکی که انسان‌ها مصرف می‌کردند نمکی بود که به طور طبیعی در غذاها یافت می‌شد و به طور تقریبی مطالعات تخمین زده‌اند که روزانه حدود 0/6 گرم نمک مصرف می‌کردند که تقریبا مساوی با 0/23 گرم (10 میلی مولار) سدیم می‌باشد.

در مقابل، ما روزانه مقدار زیادی نمک را، هم به عنوان نگهدارنده و هم برای طعم دادن، به غذاها اضافه می‌کنیم. یک رژیم غذایی مدرن تقریبا حاوی 5/8 تا 23/6 گرم نمک در روز می‌باشد. این مقدار برابر 2/3 تا 9/2 گرم (100-400 میلی مولار) سدیم در روز می‌باشد.

با این وجود، نمک زیاد می‌تواند برای سلامت ما مضر باشد. به طور ویژه، مقدار زیادی از سدیم در رژیم غذایی ما می‌تواند تعادل مایعات بدن را مختل کند و باعث شود مایعات بیشتری در داخل عروق خونی باقی بماند. در مقابل، این باعث افزایش فشار خون می‌شود که یک فشار اضافی بر سیستم قلب و عروق ما تحمیل می‌کند.

بعضی از افراد بلافاصله بعد از مصرف نمک فشار خونشان افزایش پیدا می‌کند. این افراد در اصطلاح دارای حساسیت به نمک هستند.

ادامه مطلب: آیا شما دارای حساسیت به نمک هستید؟!

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02166919151 داخلی 5012

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17