نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

حداکثر اکسیژن مصرفی چیست؟

طراحی سایت"ژن‌ورز" با انجام آزمایش ژنتیکی، به شما اطلاعات مفید و کاربردی در مورد یکی از عوامل بسیار مهم و اثر گذار بر سلامت و آمادگی، یعنی VO2max، خواهد داد.

حداکثر اکسیژن مصرفی یا VO2max چیست؟ در واقع VO2max شاخصی برای تعیین آستانه و حداکثر توانایی بدن شما در انتقال و استفاده از اکسیژن هنگام انجام فعالیت بدنی است.

تا مدت‌های طولانی VO2max یکی از اصلی‌ترین شاخص‌ها برای نشان دادن میزان آمادگی برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها بود. با این حال، اکنون با پیشرفت علم درک ما از شاخص‌های دیگری که می‌توانند ایفای نقش کنند افزایش پیدا کرده است. بله، VO2max یکی از مهمترین شاخص‌هاست اما همه چیز نیست!

هر قدر که درک ما از ژنتیک بیشتر شود اهمیت این موضوع نیز برجسته‌تر خواهد شد. یکی از موضوعات اصلی که در آزمایش ژنتیک ورزشی "ژن‌ورز" به آن پرداخته خواهد شد این است که تا چه اندازه و با چه سرعتی یک فرد می‌تواند VO2max خود را، که یکی از اجزا اصلی آمادگی هوازی است، بهبود بخشد. شخصی با تمرین پذیری کم ممکن است در بهبود این شاخص پیشرفت کمتری داشته باشد یا دست‌یابی به پیشرفت نیازمند زمان طولانی‌تری باشد؛ برای مثال، تمرینی که ماهیت آن بر پایه VO2max است بر روی این افراد تاثیر کمتری به نسبت به افرادی که از پتانسیل بالاتری برخوردارند خواهد داشت.

ادامه مطلب: حداکثر اکسیژن مصرفی چیست؟

مطالعات وجود حافظه عضلانی در سطح DNA را تایید می‌کنند.

طراحی سایتمطالعه صورت گرفته در دانشگاه Keele انگلستان برای اولین بار نشان داد که فرایند رشد عضله در مراحل اولیه در سطح DNA به صورت حافظه عضلانی ذخیره می‌شود.

رشد اولیه عضلات اسکلتی به وسیله ژن‌ها در عضله ذخیره می‌شود و کمک می کند تا در مراحل بعدی تمرین عضله رشد بیشتری بکند.

ورزشکارانی که با استفاده از داروهای غیر مجاز به افزایش عملکرد خود مبادرت می‌ورزند اثرات داروی می‌تواند یک تغییرات طولانی مدت در آنها ایجاد کند و محرومیت‌های کوتاه مدت این ورزشکاران برای از بین رفتن اثرات داروها کافی نیست.

مطالعات انجام شده در دانشگاه‌های کیلی، لیورپول، نورتمبرا و منچستر بر روی بیش از 850 هزار ناحیه از DNA انسان نشان دادند، زمانی که عضلات بعد از ورزش رشد می‌کنند باعث ایجاد یکسری تغییرات شیمیایی (به نام تغییرات اپی‌ژنتیکی) بر روی ژن‌ها می‌شود. زمانی که عضلات به حالت عادی برمیگردند در تمرینات بعدی این تغییرات شیمیایی به رشد مجدد عضلات کمک می‌کنند.

این تغییرات شیمیایی بدون ایجاد تغییر در اطلاعات ژنتیکی، منجر به فعال یا غیر فعال شدن ژن‌ها می‌شوند.

ادامه مطلب: مطالعات وجود حافظه عضلانی در سطح DNA را تایید می‌کنند.

آیا ژنتیک می‌تواند نتایج تمرینات شما را پیش‌بینی کند؟

طراحی سایتجواب این که چرا افراد پاسخ متفاوتی از تمرینات ورزشی یکسان می‌گیرند، در مطالعه‌ای که در دانشگاه ویکتوریای استرالیا در ارتباط با نقش ژن‌ها در عملکرد ورزشی انجام گرفت، توضیح داده شد.

دکتر نیر اینون همراه با تیم تحقیقاتی‌اش در گروه ژنتیک و بیولوژی ورزش دانشگاه ویکتوریا، ژن‌ها و مسیرهای مولکولی درگیر در مکانیسم‌های عضله را با همکاری یک گروه بین المللی متشکل از چندین مرکز تحقیقاتی ژنتیک و پاسخ سازگاری عضلات به تمرینات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نتایج این تحقیقات می‌تواند در زمینه فردی‌سازی برنامه‌های تمرینی افراد بر مبنای ژن‌های آنها مورد استفاده قرار گیرد. یک مثال بارز واریانت‌های ژن آلفا اکتنین است که به عنوان ژن سرعت شناخته می‌شود.

در حالی که مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ورزشکاران سرعتی در مقایسه با ورزشکاران استقامتی دارای واریانت خاصی از این ژن هستند، مطالعات دکتر اینون نشان دادند که این واریانت‌های ژنتیکی ممکن است نقش کلیدی در پیش‌بینی پاسخ بهتر به تمرینات ورزشی و همچنین کارآیی بهتر میتوکندری‌ها (محل تولید انرژی) در سلول عضله شوند.

ادامه مطلب: آیا ژنتیک می‌تواند نتایج تمرینات شما را پیش‌بینی کند؟

آیا روند دیابت نوع 2 قابل برگشت است؟

طراحی سایت شمار افراد دارای دیابت نوع 2 در جهان رو به افزایش است. در حال حاضر در حدود 1 درصد از جمعیت ایران دیابت دارند و در حدود نیمی از آنها از بیماری خود آگاهی ندارند. از آنجا که چاقی و پیری عوامل اصلی برای دیابت به شمار می‌روند ادامه پیدا کردن رشد این بیماری به علت فراگیری چاقی و پیری دور از انتظار نیست. اما علت رایج بودن این بیماری چیست؟

اگرچه ژنتیک از جمله عواملی است که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نقش مهمی ایفا می‌کند، با این وجود، سبک زندگی تأثیر بالای بر روی ابتلا به آن دارد. برخلاف دیابت نوع 1 که مشخصه آن کمبود انسولین است، افراد دارای دیابت نوع 2 به انسولین مقاوم هستند. به این معنا که گیرنده‌های سلولی به راحتی به انسولین تولید شده توسط پانکراس پاسخ نمی‌دهند. با گذشت زمان، پانکراس برای رساندن گلوکز به سلول‌ها مجبور به پمپ انسولین بیشتر و بیشتر است. سرانجام پانکراس ناکارآمد شده و قادر به تولید انسولین کافی برای حمل گلوکز به سلول‌ها و حفظ مقادیر طبیعی گلوکز خون نیست. در این زمان است که دیابت نوع 2 به وجود می‌آید.

آیا دیابت نوع 2 از طریق زندگی سالم قابل برگشت است؟

مطالعات پیشنهاد می‌کنند سبک زندگی و فاکتورهای تغذیه‌ای می‌توانند عدم تحمل گلوکز را به اندازه‌ای معکوس سازند که افراد دارای دیابت نوع 2 مصرف دارو را متوقف کنند. مطالعه جدیدی که بوسیله محققان دانشگاه نیوکاسل صورت گرفت از این موضوع حمایت و دیدگاه جدیدی در مورد چگونگی و چرایی آن به وجود آورده است. برپایه مطالعات آنها، دیابت نوع 2 بوسیله تجمع چربی در کبد و پانکراس به علت اضافه وزن و رژیم پر کالری مشخص می‌شود. زمانی که پانکراس چربی زیادی را در خود جمع می‌کند، سلول‌های بتای تولید کننده انسولین نمی‌توانند به خوبی عمل کنند، بعلاوه، زمانی که کبد با چربی پر شده باشد گلوکز بیش از حدی را تولید و به جریان خون آزاد می‌کند.

ادامه مطلب: آیا روند دیابت نوع 2 قابل برگشت است؟

ژنتیک یا تمرین: راز قهرمان شدن در چیست؟

طراحی سایتدر میان همه رکوردها، دستاوردها و در کنار آن گمانه‌زنی‌ها در مورد دوپینگ در المپیک 2016 ریو، بخشی از تاریخ ورزش ثبت شد. لیلا، لینا و لیلی لوک از کشور استونی اولین سه‌قلوهای یکسانی بودند که در یک مسابقه دوی مارتون با یکدیگر رقابت کردند. اگر نمونه ذکر شده به اندازه کافی برای نشان دادن تاثیر استعداد ورزشی قانع کننده نیست، باید گفت که حداقل 36 مورد برادر یا خواهر دیگر در المپیک ریو شرکت کردند که حاکی از تاثیرگذاری وراثت بر ورزش است.

برجسته‌ترین موفقیت‌های خانوادگی در المپیک ریو، برادران برون‌لی از تیم بریتانیا بودند. این دو برادر توانستند مدال طلا و نقره مسابقات سه‌گانه را به خود اختصاص دهند. جالب اینکه آنها در المپیک لندن در سال 2012 نیز در جایگاه اول و سوم قرار گرفته بودند؛ که این نتیجه ترکیبی از پتانسیل ژنتیکی، رقابت شدید و مدیریت دقیق تمرین است.

اما در بازی‌های المپیک تابستانی 2016 یک غایب وجود داشت. برادر دو قلوی همسانی که مسابقات المپیک لندن، پکن و مسابقات قهرمانی جهانی را از دست داد. در واقع، حسن فرح هیچ وقت در مسابقه دو شرکت نکرد. چرا؟ برای اینکه خوش شانس نبود.

ادامه مطلب: ژنتیک یا تمرین: راز قهرمان شدن در چیست؟

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02166919151 داخلی 5012

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17