نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

اسرار نهان یوسین بولت، سریع ترین مرد جهان

طراحی سایتدر سال 2009 یوسین بولت رکورد جدیدی را به ثبت رساند. بولت دوی ۱۰۰ متر را در 9.58 ثانیه، با 0.146 ثانیه زمان عکس العمل و رسیدن به سرعت 44.16 کیلومتر در ساعت دوید. همانند یک یوزپلنگ! اما نه کاملا مشابه.

یوزپلنگ پادشاه سرعت است. سرعت بالای آن می تواند به حدود 120 کیلومتر در ساعت برسد با شتابی که قادر است با اغلب ماشین های مسابقه ای جهان رقابت کند.

یوسین بولت در برابر یوزپلنگ

تفاوت اصلی بین یوسین و یوزپلنگ (علاوه بر آن ‌که یوسین با دو پا می ‌دود اما یوزپلنگ با چهار پا)، یوزپلنگ دارای عضلات تند انقباض بیشتری است. تارهای عضلانی یوزپلنگ برای انفجارهای سریع ساخته‌ شده‌اند در حالی ‌که انسان‌ها دارای تارهای عضلانی کند انقباض بیشتری می‌باشند. این تارها مناسب برای فعالیت های استقامتی هستند؛ بنابراین پاسخ کمتر مؤثری در یک دوی با سرعت بالا را در پی خواهد داشت. با این ‌وجود، ورزشکاران نخبه‌ای مانند یوسین به طور ذاتی از تارهای عضلانی تند انقباض بیشتری نسبت به دیگر افراد برخوردارند. زمان شروع، یک دونده سرعت نیاز دارد تا گام های کوتاه تری بردارد تا شتاب بیشتری بگیرد اما یوسین

نمی تواند این کار را بخاطر قد بلندش انجام دهد. در عوض زمانی که به اوج سرعت خود رسید او به گام های کمتری برای رقابت و گرفتن دیگر دوندگان در طول مسابقه نیاز دارد. درست مثل یوزپلنگ - که دارای شتاب قابل توجه ای بخاطر ستون فقرات خود است، همانند کمان یک کماندار با هر قدم او را به سمت جلو پرتاب می کند - این طول گام است که اصلی ترین تعیین کننده یک دونده سرعت عالی به شمار می رود.

استعداد جامائیکایی (ها) در دوی سرعت

چندین تئوری برای بیان سلطه بولت در دوی سرعت وجود دارد؛ در‌ منطقه ای که به اصطلاح «ژن سرعت» رواج دارد. واقعیت این است که بولت تنها دونده سرعت استثنا در جامائیکا نیست. دومین مرد سریع دنیا - یوهان بلیک - و حتی سومین مرد سریع دنیا –آسافا پاول - همگی از یک جزیره مشابه هستند. بنابراین، چه رازی در ورای دونده های سرعت جامائیکایی نهفته است؟

توانایی ذاتی

جامائیکایی ها به طور غالب از نژاد آفریقایی به ویژه از غرب آفریقا می باشند و تقریبا همه ی آفریقای غربی حداقل یک کپی از "ژن سرعت" کاربردی را دارند در حالی که 80 درصد جمعیت جامائیکایی دارای دو کپی از آن می باشند. به این معنا که به طور ژنتیکی آنها برای این که سریع ترین انسان ها بر روی زمین باشند بسیار مستعد هستند.

برای چندین دهه مردم نژاد غرب آفریقا دوندگان سرعت نخبه مرد بیشتری نسبت به همه اروپایی های سفید و آسیایی ها ارائه می دادند. در واقع این تنوع زیستی انسان است که خود را از طریق ورزش نمایان کرده است.

محیط

همچنین خاک غنی از آلومینیوم جامائیکا ممکن است در توسعه تارهای عضلانی تند انقباض که در دوی سرعت سهم بسیار زیادی دارد مشارکت داشته باشد. زمانی که از طریق رژیم غذایی زن باردار آلومینیوم جذب شود می تواند در ویژگی یک ژن کد کننده از یک پروتئین خاص تغییر ایجاد کند. محققان کشف کردند که تعداد نامتناسبی از المپیکی های جامائیکایی شامل یوسین بولت از منطقه ای غنی از ذخایر سنگ آلومینیوم آمده اند. همچنین محققان حدس می زنند که آلومینیوم موجود در رژیم غذایی مادر فعالیت ژنی را افزایش خواهد داد.

ژن سرعت

ژن سرعت ممکن است با زمان تجارت برده آتلانتیک در ارتباط باشد، جایی که بیش از یک میلیون نفر در مسیر جان دادند. همانطور که قابل تصور است، این یک سفر بسیار شدید برای بردگانی بود که از غرب آفریقا به جامائیکا می رفتند. بنابراین کسی که این کار سخت را انجام می داد در میان قوی ترین قوی ها بوده است. این ورق تلخ از تاریخ ممکن است توصیف کننده این باشد که چرا 75 درصد از جامائیکایی ها این ژن سرعت را دارند (خواه ورزشکار یا غیر ورزشکار باشند). ژن ACTN3 دستورالعمل تولید یک پروتئین خاص تار عضلانی در تارهای تند انقباض می باشد، قدرت قابل توجهی اعمال می کند و برای توان عضلانی کلیدی است.

ژنتیک و ورزشکاران

بنابراین، اکنون ممکن است شما کنجکاو باشید:

اگر من آسیایی و یا از نژاد سفید پوست (قفقازی) هستم باید دوی سرعت را فراموش کنم؟ مطمئنا نه! اگر شما آن را دوست دارید، به انجام آن ادامه دهید و اگر شما به جایی که انتظارش را داشتید دست نیافتید... تنها ژن های خود را سرزنش کنید.

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن : 02188799674 و شماره همراه: 09120633077 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02188799674

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17