نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

فردی سازی تمرینات ورزشی بر مبنای پروفایل ژنتیکی

طراحی سایتبقراط می گوید "اگر بتوانیم به هر فردی مقدار متناسب ورزش و تغذیه، نه خیلی کم و نه خیلی زیاد، را نشان دهیم بهترین راه سلامتی جامعه را پیدا کرده ایم". احتمالا این سخن بقراط اولین سند بشری در مورد اهمیت فعالیت بدنی و ورزش به عنوان جزء حیاتی از پزشکی می باشد که امروزه به عنوان قانون و راهکار در بسیاری از ارگان های مرتبط با سلامتی و پزشکی شناخته شده است. بر همین اساس، به طور روز افزونی اهمیت ورزش و شکل های مختلف فعالیت بدنی به عنوان یک جزء ضروری در سلامت عموم جامعه شناخته شده و مطالعات زیادی در سراسر دنیا به تجویز ورزش و فعالیت بدنی برای سلامتی اشاره کرده اند.

علی الرغم اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای سلامتی تنها 35 درصد بزرگسالان در کشورهای غربی به طور منظم ورزش می کنند و از این میان فقط 5 درصد بزرگسالان روزانه 30 دقیقه ورزش و یا فعالیت بدنی توصیه شده برای سلامتی را انجام می دهند. علاوه بر این در تنها نیمی از کودکان 6-11 ساله و فقط 8 درصد نوجوانان این مقدار ورزش و فعالیت بدنی را به طور روزانه انجام می دهند (در این مورد در ایران آمار رسمی وجود ندارد). بنابراین، پیاده سازی مطالعات طراحی شده برای شناسایی مدل های کارآمد جهت ایجاد اشتیاق و جذب افراد به انجام ورزش و فعالیت بدنی از اولویت های حوزه سلامت می باشد.

این عمل می تواند فرصت مناسبی را در حوزه پزشکی شخصی (Personalized Medicine) ایجاد کند. از اوایل قرن بیست و یکم با پیشرفت علوم بیوتکنولوژی و کامپیوتر، پزشکی شخصی به یکی از حوزه های مهم علوم پزشکی تبدیل و تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته و در حال انجام می باشد. با وجود اینکه رویکرد پزشکی شخصی متمایل به مداخلات پیشگیرانه و درمانی است اما اکثر مطالعات در این زمینه تا به امروز بر تحقیقات داروسازی بر مبنای ژنوم متمرکز شده اند و از بخش مداخلات پیشگیرانه غافل مانده اند. در حالی که ایده پاسخ متفاوت افراد به ورزش و فعالیت های بدنی نزدیک به سه دهه پیش مطرح شد توجه به فردی سازی پاسخ به تمرینات ورزشی (Personalized Training) افراد که مرتبط

با مداخلات پیشگیرانه می باشد محدود باقی مانده است. بنابراین در این مقاله تمرکز ما بر روی این موضوع می باشد.

تا چه اندازه بررسی میانگین گروه ها دقیق است؟

در سال 2001 کلود بوچارد (از پیشروان علم ژنتیک ورزش) اشاره کرد که " تا کنون مطالعات زیادی به ارتباط فعالیت بدنی و کم تحرکی و اثرات آن بر ریسک فاکتورها، سلامتی و یا مرگ و میر پرداخته اند، اما بیشتر این مطالعات اثر ورزش را به صورت میانگین براورد می کنند و همچنین به بررسی تاثیر آن بر گروه های مختلف پرداخته اند. در حالی که کاملا مشخص است اثر ورزش بر تمامی افراد گروه یکسان نیست و تاثیر ورزش بر روی هر یک از اعضا به تنهایی مورد بررسی قرار نگرفته است. حتی در مطالعاتی که از جمعیت های همگن استفاده کرده اند، پاسخ به تمرین غیر همسان داشتند. برای مثال، تغییر حداکثر اکسیژن مصرفی در پاسخ به تمرین استاندارد هوازی بسیار متفاوت ( 0 تا 100% ) است و همچنین مشابه تمرین هوازی، پاسخ به تمرین مقاومتی نیز به طور معنی داری متفاوت است. پاسخ به تمرین 12 هفته تمرین مقاومتی در یک تکرار بیشینه (1RM) حرکت جلو بازو بین 0 تا 250% گزارش شده است. بنابراین، چنین نتایجی در مداخلات ورزشی به صورت میانگین اثر دارای اهمیت کمتری است چرا که مداخله مورد مطالعه ممکن است برای تعدادی مفید باشد و برای بعضی افراد این چنین نباشد. همچین ارزیابی داده های تک تک افراد شرکت کننده در مطالعه ممکن است اطلاعات خیلی بیشتری را در مقایسه با نگاه ساده به داده یک گروه به ما بدهد.

چرا پاسخ افراد به تمرین متفاوت است؟

حدود 30 سال پیش برای اولین بار پاسخ متفاوت افراد به یک برنامه تمرینی منظم مشخص شد. بررسی ها نشان می دهد که اگرچه یک فعالیت ورزشی مشخص ممکن است برای افراد خاصی مفید باشد ولی این احتمال وجود دارد که در گروه دیگر بی اثر و یا اثر منفی داشته باشد. بنابراین شناسایی برنامه مناسب تمرینی برای افراد مختلف بسیار حائز اهمیت است.

عملکرد ورزشی افراد یک ویژگی بسیار پیچیده است و عوامل زیادی در مورد شناسایی برنامه تمرین مناسب برای افراد مختلف وجود دارد. عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، محیط، سبک زندگی و بیماری ها می توانند بر پاسخ افراد به تمرین اثر داشته باشند. ژنتیک یکی از عوامل کلیدی و تاثیر گذار بر فعالیت بدنی و عملکرد ورزشی است که در این فرایندهای بیولوژیکی ژن های مختلفی درگیر هستند. تفاوت های موجود در ژن های مرتبط با ویژگی های حرکتی در فاکتورهای ورزشی از جمله ظرفیت هوازی، عمکرد عضله، ریسک آسیب های ورزشی، ترکیب بدن و گرایش های روانشناختی ورزشی اثر دارد. اطلاعات بدست آمده از پروفایل ژنتیکی افراد در ژن های ورزشی می توانند مزایا و یا موانع ژنتیکی عملکرد ورزشی را نمایان کنند.

فردی سازی تمرینات ورزشی بر مبنای پروفایل ژنتیکی استراتژی مناسب جهت شناسایی و ارتقاء مزایای ژنتیکی یا فائق آمدن بر موانع ژنتیکی است که می تواند در بهینه سازی آمادگی جسمانی، عملکرد ورزشی و محافظت از سلامت جسمانی ورزشکاران به ما کمک کند.

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن : 02188799674 و شماره همراه: 09120633077 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02188799674

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17