نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

تمرین تاباتا چیست؟

طراحی سایتاحتمالا در سال های اخیر شما نام سبک های تمرینی بی شماری را شنیده اید؛ همه آن ها روش هایی در جهت کمک به نائل شدن به اهداف تناسب اندام و سلامت هستند.

شما ممکن است خواهان افزایش قدرت، کاهش وزن، بهبود انعطاف پذیری و یا ساخت عضله باشید. اهداف شما هرچه که هست، اغلب برنامه های تمرینی می توانند شما را در دستیابی به این اهداف یاری کنند.

اگر شما در جستجوی یک برنامه تمرین جدید برای افزودن به برنامه روزانه خود هستید. ممکن است علاقمند به انجام تاباتا باشید.

تمرین تاباتا یک تمرین اینتروال با شدت بالاست (HIIT)، متشکل از تمریناتی که فقط 4 دقیقه طول می کشند.

  • تاریخچه تاباتا

تمرین تاباتا توسط دکتر ایزومی تاباتا دانشمند ژاپنی و تیم تحقیقاتی خود از انجمن ملی تناسب اندام و ورزش توکیو کشف شد.

تاباتا و همکارانش تحقیقی را بر روی دو گروه ورزشکار انجام دادند. گروه نخست به فعالیت ورزشی با شدت متوسط و گروه دوم با شدت بالا پرداختند. گروه شدت متوسط 5 روز در هفته و در مجموع 6 هفته به فعالیت پرداخته و زمان هر جلسه 1 ساعت به طول می انجامید.

گروه با شدت بالا 4 روز در هفته برای 6 هفته و زمان هر جلسه تمرین 4 دقیقه و 20 ثانیه؛ به فعالیت ورزشی پرداختند.

نتیجه: در گروه 1 سیستم هوازی شرکت کنندگان بهبود پیدا کرد (قلبی عروقی) اما سیستم بی هوازی (عضله) بهبود ناچیز و یا بدون توسعه بود. گروه دوم افزایش بیشتری در سیستم هوازی نسبت به گروه 1 از خود نشان داد و سیستم بی هوازی تا 28 درصد در آن ها افزایش داشت. در نتیجه تمرین اینتروال با شدت بالا تاثیرات بیشتری هم بر روی سیستم هوازی و هم سیستم بی هوازی داشت.

  • برنامه تاباتا

هر ورزش در یک جلسه تمرینی تاباتا تنها 4 دقیقه طول می کشد، اما احتمالا این یکی از طولانی ترین 4 دقیقه هایی باشد که تا کنون تجربه کرده اید. ساختار این برنامه به شرح زیر است:

20 ثانیه تمرین شدید

استراحت برای 10 ثانیه

انجام 8 ست

به شدیدترین شکلی که می توانید برای 20 ثانیه فعالیت و سپس 10 ثانیه استراحت می کنید . این یک ست است. 8 ست از هر حرکت را انجام خواهید داد. می توانید تقریبا هر ورزشی دلخواهی را انجام دهید. می توانید اسکوات، شناسوئدی، برپی (Burpi) و یا هر ورزش دیگر که عضلات بزرگ را درگیر می کند انجام دهید. تمرینات کار با کتل بل نیز می تواند تمرینات مناسبی باشد.

1. شنا سوئدی (4 دقیقه)

2. اسکوات با وزن بدن (4 دقیقه)

3. برپی (4 دقیقه) نوعی از تمرین که شامل اسکوات، شنا و پرش می باشد.

4. حرکت Mountain Climbers(4 دقیقه)نوعی از تمرین که الگوی حرکت آن شباهت به کوهنوردی دارد.

شروع با شنا سوئدی و انجام برای 20 ثانیه با شدت بالا. استراحت برای 10 ثانیه و سپس بازگشت به انجام شنا برای 20 ثانیه. زمانی که 8 ست شنا به پایان رسید به مدت 1 دقیقه استراحت کنید. سپس حرکت اسکوات را برای 20 ثانیه انجام داده و 10 ثانیه استراحت کنید. زمانی که 8 ست اسکوات را به پایان رساندید 1 دقیقه استراحت و سپس حرکت برپی را انجام دهید. بعد آن تمرین را با Mountain Climbersبه پایان برسانید.

اگر زمان کوتاهی برای ورزش کردن دارید، اگر نیاز دارید تا زندگی روزمره خود را تغییر دهید و یا می خواهید استقامت و سرعت را بهبود بخشید، تاباتا به عنوان یک ورزش سریع بسیار مناسب می باشد. این نوع از ورزش را در برنامه سلامتی روزانه خود قرار دهید و نتایج آن را مشاهده کنید.

ترجمه: گروه ژن ورز

لینک مطلب:

http://www.active.com/fitness/articles/what-is-tabata-training

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن : 02188799674 و شماره همراه: 09120633077 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02188799674

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17