نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

نقش ژنتیک در تمایل به ورزش های مخاطره آمیز

طراحی سایتاحتمالا بسیاری از ما در هنگام تماشای ورزش های هیجانی و مخاطره آمیزی مانند اسکی در برف، بانجی جامپینگ، اسنوبورد، موج سواری، شیرجه آزاد و غیره، به این فکر می کنیم که این افراد چگونه چنین حرکات سخت و مخاطره آمیزی را انجام می دهند و اصلا چرا این ورزش را انتخاب کرده اند؟!! خوشبختانه مطالعات ژنتیکی اخیر نشان دادند که بسیاری از این رفتارهای ریسک پذیر تحت تاثیر ژنتیک افراد می باشد.

در برخی موارد دانشمندان و بسیاری از والدین به این نتیجه رسیده اند که یکسری از بچه ها نیاز به تحرک فیزیکی بیشتری نسبت به دیگران دارند و این امر بیانگر آنست که این حس ماجراجویانه که از ویژگی های روانشناختی فرد است به خاطر تفاوت در ژنتیک افراد اتفاق می افتد. یک مطالعه ی بحث برانگیز بر روی دوقلوهای همسان نشان داد، رفتار ریسک پذیری که توسط این دوقلوها مشاهده می شد بیشتر از اینکه تحت تاثیر محیط و شرایط زندگی آنها باشد متاثر از ژنتیک آنهاست. به طوری که اگر یکی از دوقلوها به دنبال کارهای مخاطرآمیز می رفت، قل دیگر نیز به احتمال زیاد همان مسیر را انتخاب می کرد.

اما پیدا کردن اینکه کدام ژن ها و یا ویژگی های ژنتیکی فرد را به چنین ورزش های مخاطره آمیزی سوق می دهند کار پیچیده ای است. در سال های اخیر دانشمندان بر روی ژن های که سطح انتقال دهنده ی عصبی دوپامین (ماده ی شیمیایی که بر روی احساس های نظیر خوشحالی، پاداش، لذت بردن و ... تاثیر می گذارد) را افزایش و یا به آن پاسخ می دهند، تمرکز داشته اند. دانشمندان گمان می کنند افرادی که از ورزش و کارهای مخاطره آمیز و هیجانی لذت می برند احتمالا دارای فرایند پردازش متفاوتی در دوپامین نسبت به افراد معمولی می باشند.

اما نتایج مطالعات ژنتیکی اخیر بر روی ژن های وابسته به دوپامین، از جمله ژن DRD4که با عملکرد گیرنده ی دوپامین در مغز در ارتباط است، نشان دادند که افراد دارای واریانت های مشخصی از این ژن ها تمایل به رفتارهای مخاطره آمیز دارند.

در مطالعه ای که در دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه Questکانادا توسط دکتر تامسون و همکارانش بر روی ژن DRD4در اسکی بازان انجام شد نشان دادند که ناحیه مشخصی از این ژن در افراد اسکی باز متفاوت از افراد عادی می باشد.

دکتر تامسون در ادامه اشاره کرد که این نتایج نشان می دهد بعضی از افراد به طور ذاتی برای رسید به بالاترین سطح هیجان نیاز به فعالیت های مخاطره آمیز و ریسک پذیر دارند حتی اگر والدین آنها آرام و محتاط باشند (DNAمربوط به هر کدام از والدین می تواند دارای واریانت های متفاوتی بوده که در فرزند ترکیب شده و که می تواند یک فرد اسکی باز مدال آور را به وجود آورد).

همچنین دکتر تامسون اشاره کرد که بدون در نظر گرفتن بحث سلامتی برای رفتارهای مخاطره آمیز و ماجراجویانه آنها، این افراد احتمالا به سمت رفتارهای مشکل ساز مانند قماربازی و مصرف مواد مخدر روی بیاورند. او همچنین تاکید کردند که این ایده می تواند متضاد باشد و هیچ جنبه ی منفرد و جداگانه ای از ژنتیک به طور کامل نمی تواند فعالیت ها و رفتارهای که ما انجام می دهیم را توضیح دهد. اما اگر کودک شما بر روی کاناپه پشتک وارو میزند بهتر است او را در رشته های ورزشی پر هیجانی مانند اسکی نمایشی و ژمناستیک بگذارید تا اینکه به باشگاه بولینگ فرستاده شود.


ترجمه: گروه ژن ورز

لینک مطلب

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن : 02188799674 و شماره همراه: 09120633077 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02188799674

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17