نام کامل:شرکت ژن‌ورز قهرمان آریا,نام مستعار:شرکت ژن ورزقهرمان آریا.آدرس سایت:www.www.genevarz.com.همکاران:soomar63.com
ورود

استعدادیابی ورزشی - ژنتیک فوتبالیست‌های نخبه

طراحی سایتزمانی که تیم ملی اسکاتلند از صعود به جام جهانی 2018 باز ماند، گوردن استراکان، مدیر تیم ملی اسکاتلند، علت شکست تیمش را ضعیف ژنتیکی بازیکنان این تیم دانست و اشاره کرد که ما از لحاظ ژنتیکی عقب هستیم.

در حالی که نظرات استراکان به نظر بهانه خوبی بود اما سوالی که باقی می‌ماند این است که: ژنتیک چه نقشی در موفقیت عملکرد فوتبالیست‌ها ایفا می‌کند؟

محققان همواره در حال مطالعه ورزشکاران نخبه در رشته‌های مختلف هستند تا واریانت‌های ژنتیکی را کشف کنند که به ورزشکاران در بالاترین سطح رقابتی کمک کنند. رشته فوتبال که مشهورترین و شناخته‌ترین رشته ورزشی با بیش از 4 میلیارد طرفدار در سراسر جهان می‌باشد، همواره مورد توجه دانشمندان این حوزه بوده است. دو مورد از شناخته‌ترین ژن‌ها در این زمینه ACE و ACTN3 هستند.

آیا شما دارای واریانت ACE مناسب فوتبال هستید؟

ژن ACE کد کننده آنزیم مبدل آنژیوتنسین Iمی‌باشد، که تولید آنژیوتنسین 2 (هورمون منقبض‌کننده عروق خونی) را کنترل می‌کنند. الل D ژن ACE با عملکرد قدرتی بیشتر در ارتباط است و افراد دارای الل D سطح آنژیوتنسین 2 بالاتری در خون خود دارند.

از طرف دیگر، افراد دارای الل I مقدار آنژیوتنسین 2 کمتری تولید می‌کنند و بنابراین ممکن است انقباض عروقی کمتری داشته باشند. این حالت می‌تواند برای فعالیت‌های استقامتی یک مزیت باشد به این خاطر که اجازه می‌دهد تا مقدار بیشتری خون حاوی اکسیژن به عضلات در حال تمرین منتقل شود. جای تعجب نیست که ژنوتیپ II در ورزشکاران استقامتی نخبه بیشتر دیده می‌شود. اما در مورد فوتبالیست‌های نخبه الل‌ها به چه صورتی هستند؟

مطالعات نشان دادند که ژنوتیپ هتروزیگوت (ID) –داشتن یک کپی از هر الل –بهترین حالت برای رشته فوتبال می‌باشد. داشتن یک کپی از هر الل یک تعادل مناسب بین قدرت و استقامت فراهم می‌کند که برای عملکرد موفق در زمین فوتبال هر دو مورد ضروری می‌باشند. در حالی که واضح است داشتن ظرفیت استقامتی برای بازی در بالاترین سطح به مدت 90 دقیقه بسیار حائز اهمیت است، از طرف دیگر داشتن توان/قدرت برای رقابت در تکل‌ها و استارت‌ها جهت رساندن توپ به هدف به ویژه در دقایق پایانی، حتی مزیت بهتری می‌باشد.

ژن ACTN3

ACTN3 به عنوان "ژن سرعت" مشهور است. این ژن پروتئین فیبر عضلانی آلفا اکتنین 3 را کد می‌کند و مرتبط با قدرت پایه و افزایش تعداد تارهای تند انقباض می‌باشد. افراد دارای الل R این پروتئین را تولید می‌کنند، که می‌تواند قدرت، سرعت و توان را افزایش دهد. مشاهده شده که بازیکنان حرفه‌ای فوتبال اکثرا دارای دو کپی از الل R هستند. فوتبالیست‌های مانند رونالدو، مسی، گرت بیل و محمد صلاح که شناخته شده‌ترین فوتبالیست‌های دنیا هستند، به وضوح دارای صفات فیزیولوژیکی سرعت و قدرت هستند و این می‌تواند به علت داشتن ژنوتیپ RR در این بازیکنان باشد.

واضح است که ژنتیک بازیکنان تنها عامل موفقیت آنها در سطوح بالا نیست. تعهد، تمرکز، تمرین، آموزش و خوش شانس بودن همگی نقش مهمی را در موفقیت بازیکنان ایفا می‌کند. واریانت‌های ژنتیکی مفید پایه محکمی را برای آموزش تمرین فرد ایجاد می‌کنند و این نشان دهنده تعامل بین ژن‌ها و عوامل محیطی (شیوه زندگی) می‌باشد.

علاوه بر ژن‌های ACE و ACTN3، ژن‌های دیگری نیز وجود دارند که بر پتانسیل بازیکنان در رسیدن به بالاترین سطح در فوتبال تاثیر می‌گذارند. مطالعه‌ای که در روسیه بر روی فوتبالیست‌ها انجام گرفت نشان داد که الل‌های V و C در دو ژن UCP2 و PPARA دارای فراوانی بیشتری در بازیکنان می‎باشند و مزیت خوبی برای آنها می‌باشد. در حالی که UCP2 یک پروتئین غیر مزدوج (ناقل پروتونی در غشاء میتوکندری) می‌باشد که مستقیما با کارآیی متابولیکی مرتبط است، PPARA در متابولیسم چربی‌ها (در مقابل کربوهیدرات‌ها) به عنوان سوخت بدن نقش دارد و همچنین در توزیع تارهای تند و کند انقباض کمک می‌کند.

ACE، ACTN3، PPARA و UCP2 همگی فاکتورهای ژنتیکی مهمی هستند که بر روی عمکلرد ورزشی تاثیر می‌گذارند و همه‌ی این ژن‌ها در تست ژنتیک ورزشی ژن ورز مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای آگاهی از پتانسیل ژنتیکی خود در 40 متغیر ژنتیکی مرتبط با فاکتورهای مختلف ورزشی همین الان تست ژنتیک ورزشی ژن ورز را سفارش دهید.

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن : 02188799674 و شماره همراه: 09120633077 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

همکاران ما

پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران

موسسه دیاکو

تماس با ما

آدرس: تهران، اميرآباد شمالی، جنب مسجد امیر، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

كدپستی : 1411893171

شماره تلفن: 02188799674

همراه: 09120633077

تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17